Zagadnienia

kalkulator

Wytrącanie kamienia w instalacjach jest jedną z najbardziej uciążliwych cech wody. Powoduje szereg problemów, zwiększając znacząco koszty ogrzewania, produkcji lub usług. Zużycie energii zwiększa się do 60%, żywotność instalacji zmniejsza się często o połowę, zmiana przekrojów powoduje obniżenie ciśnienia wody. Koszty usunięcia kamienia z instalacji są bardzo wysokie, ale jest to jedyny sposób na przywrócenie ich sprawności.

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenia instalacji przed skutkami wywoływanymi przez kamień. Niektóre z nich polegają na wyeliminowaniu soli mineralnych z wody (stosowanie wody uzdatnionej), inne na aktywnym oddziaływaniu na osadzony już kamień:

  • metoda termiczna - polega na ogrzaniu wody w instalacjach do 90÷90°C; wyróżnia się dużymi kosztami i niską skutecznością, gdyż usuwa tylko twardość przemijającą, a nie sam kamień;
  • metoda chemiczna - polega na wprowadzaniu do wyłączonej instalacji roztworu chemicznego, który krążąc, rozpuszcza kamień; rozwiązanie bardzo kosztowne, porównywalne czasami do kosztów wymiany instalacji; krótkotrwały efekt działania;
  • oddziaływanie polem magnetycznym (magnetyzery) - agresywne oddziaływanie na kamień i instalację, odrywający się kamień może zatykać przewody, a także doprowadzić do osadu w postaci twardej (konieczność wymiany instalacji); z czasem osłabienie efektywności działania; zmienia skład wody poprzez jonizowanie i niszczenie związków mineralnych.

W produktach Compedox zastosowano oddziaływanie zmiennym polem elektromagnetycznym. Eliminuje to większość problemów związanych z usunięciem kamienia. Powolne i równomierne usuwanie osadu nie niszczy instalacji, a słabe pole nie wpływa negatywnie na wodę lub jej składniki. Urządzenia działają stale z niezmienna siłą i efektywnością przez cały okres ich użytkowania.