Straty energii

Kamień osadzający się wewnątrz instalacji wodnych ma bardzo małe przewodnictwo cieplne. Jest ono 20 razy mniejsze niż stali, z której najczęściej zbudowane są grzejniki. Pochłania ciepło, przez co nie dociera ono do miejsca swojego przeznaczenia.

Kamień powoduje największe straty przy przesyłaniu wody ciepłej.

wykres

Im wyższa temperatura wody, tym proces mineralizacji kamienia przebiega bardziej agresywnie. Najszybszy przyrost kamienia następuje przy temperaturze wody powyżej 55oC. Przy powszechnie stosowanej wodzie proces przyrostu kamienia następuje w tempie średnio 2 - 5 mm na rok. Znamy jednak przypadki szybszego odkładania się kamienia, gdzie całkowite zarastanie instalacji następowało po 6 miesiącach, jak to miało miejsce u naszego Klienta - Elektrociepłownia Pszów.

W wyniku odkładania kamienia zmniejsza się efektywność cieplna kotłów i grzejników. Tym samym zużycie paliw jest dużo większe, niż zakładane przez producentów i projektantów instalacji. Ostatnim etapem jest brak możliwości ogrzania pomieszczeń.

Awarie instalacji

Osadzający się kamień zwiększa awaryjność elementów instalacji wodnych nawet o 30%. Szybsze zużycie zaworów, regulatorów, dysz, filtrów i uszczelek wymaga ciągłych napraw, zwiększając koszty eksploatacji. Kamień dodatkowo przyspiesza utlenianie się metali, powodując korozję urządzeń.

Urządzenia wykorzystujące wodę również ulegają częstszym awariom, a ich żywotność skraca się przeciętnie o 25%. Pralki, czajniki, żelazka pozbawione zabezpieczeń pracują krócej i z coraz mniejszą efektywnością.


» Sprawdź, jak zabezpieczyć swoją instalację.